Staff

Senior Leadership Team
Head Teacher Natasha Ttoffali Deputy Safeguarding Lead
Deputy Head Teacher Clare Broadhurst Strategic Curriculum Lead/ Teaching and Learning Lead
Assistant Head Teachers Victoria Loughran Inclusion Leader
Designated Safeguarding Lead
Imogen Cook Overseeing standards in KS1
Strategic English Lead
Ilona Patora Overseeing standards in KS2
Strategic Computing Lead
Phase Leaders


Chloe Rice (maternity leave) Early Years Phase Leader
Suhi Chandrarajah Key Stage 1 Phase Leader
Richard Hodkin Lower Key Stage 2 Phase Leader
Mags Phelan Upper Key Stage 2 Phase Leader

 

Class Teachers
Nursery Mohshina Kazi  
Reception Seacole Class – Chloe Rice (maternity leave)
with Maddy Cooper
Danielle Hamlett
Early Years Phase Leader
School Direct Student Teacher
Jemison Class – Sidra Khan  
MacArthur Class – Natalia Edward ECT
Year 1

Aldrin Class – Selena Ravi

Years 1 Learning Leader
Attenborough Class – Hanna Teferi ECT
Marco Polo Class – Sarah Lennon RE Lead
Year 2 Marie Curie Class – Emma Osborne RQT/ Computing Lead (Term 1 of induction phase)
Einstein Class – Katie Healy  
Pasteur Class – Suhi Chandrarajah 
with Emma Hughes
Year 2 Learning Leader/ KS1 Phase Leader
School Direct Student Teacher
Year 3 Edison Class – Saadia Munshi  
Galileo Class – Annie Rawle (maternity leave)
Rocio Cancio
Art Lead (Term 1 of induction phase)
Da Vinci Class – Naila Akhtar

with Tegan Simon

Year 3 Learning Leader/ History and Geography Lead (Term 1 of induction phase)
School Direct Student Teacher
Year 4 Hawking Class – Richard Hodkin
with Akeba Fridye
Year 4 Learning Leader/ LKS2 Phase Leader
School Direct Student Teacher
Brunel Class – Lizzie Parsons Music Lead (Term 3 of induction phase)
Berners-Lee Class – Jessica Murphy ECT
Year 5 Gandhi Class – Chloe Ridaut ECT
Helen Keller Class – David Fisher (0.4)
with Andrew Ttoffali (0.6)
DT Lead/ Forest School Teacher (Term 1 of induction phase)
EAL Lead/ Oracy Lead/ Blended Learning Lead
Rosa Parks Class – Alys Newton Year 5 Learning Leader/ PSHCE and PE Lead (Term 1 of induction phase)
Year 6 Malala Class – Steve Tull RQT

Mandela Class – Mags Phelan

Pankhurst Class – Fergal Kelly

Year 6 Learning Leader/ UKS2 Phase Leader

STEM Subjects Leader

Additional Contracted Teachers Lucia Rios Steele Forest School Teacher
Thinking Through Texts Teacher
Writing Lead
Fatimah Patel (0.4) Cover Teacher
Vicky Light Spanish and Music Appreciation Teacher/ Reading Lead (Term 1 of induction phase)
Rebecca Hunt SENDCo
Danielle Hamlett Supporting Inclusion and Progression Teacher (EYFS/ Y1 and Y2)
  Emer Nott (0.8) Outdoor Learning Leader
Forest School Teacher
Additional Teachers  Liz Bright (0.4) Drama Teacher
  Pete Davies (0.2) Guitar Teacher
  Sade Kater (1.0) Supporting Inclusion and Progression Teacher (KS2)

 

Support Staff
 
Business Operations and Communications Manager Clare Batchelor  
Office Team Simi Ghataora Office Manager/ Finance Officer  
Farzana Chowdhury Attendance and Punctuality Officer (Safeguarding Team)
Zakiya Sharif Admissions Officer/ Family Liason (Safeguarding Team)
Tahirah Sherriff School Based Social Worker
Deputy DSL
Haidee Butler-Rubino Reception and Administration Officer
Charmaine Emir Receptionist
Family Support Workers Rehana Begum
Zakiya Sharif
Safeguarding Team members
Site Supervisor Muhammad Malik  
HLTA Tasneem Bhata  
Cover Supervisors Veena Nath
Regina Yasbin
Tracey Lazell
 
Senior Teaching Assistant Afsia Khatun Bibi  
Learning Support Assistants

Daniela Ciuciulete
Tasneem Dalal
Anita Edwards
Elaine Graves
Abigail Grostate (0.8)
Salma Saleh
Poonam Singh (0.5)
Rizwana Tirmizi
Lorraine Williams
Sandrae Williams
Phil Lindsey
Beth Smyth
Laila Sultana
Rajvir Kaur
Hayley Thomashorsford
Meena Ram
Rocio Cancio

Early Years Educators

Atiya Afreen

 
Midday Assistants Maryama Atlas
Parbin Begum
Rani Begum
Ami Fofana
Rekha Khatun
Saberah Khansaab
Laila Sultana
Farida Yasmin
 
Welfare Assistant Mili Ali  
School Medical Officer Sultana Khan  
Wrap Around Care Isabella Giraldi
Jacqui Elstone 
Wrap Around Care Manager
Wrap Around Care Assistant